Miks ma ei saa printida akvarellpaberile?

Tutvustab Andres Toodo.

Tihti küsitakse miks ei saa fotoprinteriga printida traditsioonilistele joonistus- ja akvarellpaberitele? Printida iseenesest saab aga prindi tulemus jätab soovida. Põhjus peitub spetsiaalse trükikihi puudumises mis on fotoprinteriga printimisel asendamatu.

Fotopaberid on alati kaetud spetsiaalse, kuid nähtamatu emulsiooniga ehk trükikihiga. Teisisõnu võib tuua paralleeli klassikaliste fotopaberitega mis on kaetud valgustundliku emulsiooniga. Seetõttu võib fotoprinteritele toodetud pabereid nimetada kaetud paberiteks. Samas pole tegu üldse offset trükitööstuses kasutatavate kaetud paberitega. Offsett trükimasinatele mõeldud paberid ei ühildu fotoprinteritega. Fotorealistliku kvaliteedi saavutamiseks peab trükipeast pritsitav tint paberile langedes säilitama võimalikult kõrged kolorimeetrilised näitajad, eelkõige densiteedi. Paberile langev tindipiisk ei tohi laiali valguda ega imenduda liiga sügavale paberi pinda. Vastasel juhul langeb trükiresolutsioon ning lisaks vähenevad nii värviküllastus kui kontrast.  Paberi pinnale lisatud trükikihi ülesanne ongi kõrge prindikvaliteedi saavutamine. Spetsiaalselt fotoprinterite tindiga ühilduv trükikiht kuivatab paberile langeva tindipiisa momentaalselt. Nii säilitab vaid mõne pikoliitrine piisk oma mikroskoopilise suuruse ja kuju mis on vajalik kõrge eraldusvõime saavutamiseks. Ühtlasi jääb tindipiisk paberi pinnal olevale trükikihile püsima tänu millele säilitab tint kõrged densiteedi näitajad. Paberitootjad töötavad pingsalt trükikihi tehnoloogiate täiustamisega. Mida paremad kolorimeetrilised näitajad koostöös fotoprinteri tindiga saavutatakse seda silmapaistvam saab olema print.
Trükihile on seatud lisaks veel karme tingimusi. Emulsioon peab tagama prindi pikaajalise säilimise. Trükiemulsioon ei tohi sisaldada paberile ohtlikke ühendeid mis võiksid kiirendada materjali lagunemist või kolletumist. See on paraku aktuaalne teema. Konkurents paberitootjate vahel on kõrge. Viimastel aastatel pressivad ennast madalate hindadega turule Hiina tootjad kes tuhmumiskindlusele kuigi palju tähelepanu ei pööra. Olen oma silmaga näinud paari aastaga ja isegi kuudega tuhmunud printe lõuenditel. Lühiajaliseks kasutamiseks mõeldud printide puhul tuhmumiskindlusele tähelepanu pöörama ei pea, kui aga tegemist peaks olema kunstniku taiesega mille on omandanud kollektsionäär siis tohib kasutada vaid muuseumi standarditele vastavaid materjale. Trükikiht peab ideaalis olema võimalikult õhuke säilitamaks paberi pinnastruktuuri ning loomuliku tooni. See on eriti tähtis puuvillaste finea art paberite puhul. Paksem trükikiht tagab küll kõrgema trükikvaliteedi aga kui see pärsib ilusa traditisooniliste meetoditega toodetud paberi karakterit siis pole enam tegemist tipp klassi trükimeediaga.


Andres Toodo

Previous
Previous

ARS-i  majas tegutsev foto ja kunsti printimise töötuba on saanud uue hingamise.