Vestlus kunstnik Janika Sootnaga

Vestleb Andres Toodo. Juuli 2021

Võtsime hetke ja vestlesime kunstnik Janika Sootnaga tema loomingust ning kunstnikuks olemisest.



Sinu kunstikollektsioonid on väga erinevad. Portreede joonistused, Flower Power või Sound of Garden. Pannes kolm teost erinevatest kollektsioonidest kõrvuti on praktiliselt võimatu leida neis sarnasusi ehk midagi mis viitaks ühiselt sinu käekirjale. Kas selline variatiivsus tuleb lihtsalt või nõuab see pigem pingutust ning aega?
Pigem lihtsalt . Mul hakkab igav, kui töötan pikalt ühes graafikas, vajan vaheldust, uusi väljakutseid. Naudin katsetamist ja protsessi. Täiendan oma erinevaid seeriaid vastavalt tujule vòi tellimusele.

Kuidas sünnivad Sound of Garden tööd? Mis sind inspireerib? Kuidas need mustrid ja värvide kompositsioonid sünnivad?
See seeria on tellimustöö ja sai loodud hotellile Sound Garden, Varssavis. Inspiratsiooni ammutasin hotellist endast. Hotelli nimes on aed, taimed, helilained, muusika. Siit hakkasingi katsetama, eksperimenteerima kuni jõudsin sobiva graafikani. Värvigamma sai kohandatud interjööriga .

Visuaalselt erinevad tööd viitavad, et oled loomult adaptiivne. Samuti see, et tuled ju tegelikult moedisainist. Olgem ausad, moetööstus paistab kõrvalt palju perspektiivikam. See on julge samm loobuda prežtiisest tööst ja kindlustundest ning alustada millegi täiesti uuega. Kuidas see otsus sündis? Kas üleminek oli raske ning mis soovitusi annaksid kellegile kes soovib samuti alustada millegi uuega?
Hahaa, adaptiivne kirjeldab mind päris täpselt vist küll. Erialalt olen moedisainer. Disaineri karjäär oli põnev, aga ammendas end siiski minu jaoks. Beebi kõrvalt hakkasin kodus jälle joonistama ja sain aru, et see on see mida olen igatsenud ja mida tahan teha. Kuigi mood huvitab mind siiani ja kindlasti on seda näha ka mu joonistustes. Kujutava kunstini jòudmine on olnud loomulik tee, tagasijõudmine oma teise suure kire juurde.

Sa suudad pakkuda oma loomingut edukalt hotellidele. Mis minu arvates on pigem ainulaadne saavutus. Mõeldes "hotelli kunstile" kangastuvad silme ees odavad luitunud posterid mis ripuvad tolmustena tubades või kusagil hämaras koridoris. Kvaliteetset kunsti näeb isegi mainekates hotellides harva. Ometigi on see sul õnnestunud. Samuti soetatakse su teoseid globaalselt. Hiljuti printisime, vormistasime ning saatsime ühe su töö Singapuri.
On tõesti olnud suur au ja rõõm teha koostööd hotelli arendajate tiimiga. See on olnud põnev väljakutse. Hotellidega koostööst on sündinud mitmeid uusi seeriaid, nii olen ka jòudnud abstraktsema graafikani. Valik minu töid on müügil ka Kustiruum galeriis, Tallinn Design Houses, samuti Pictoclub veebigaleriis, kust on tulnud ka rahvusvahelisi tellimusi.

DSC_7606.jpg

Mis sa arvad mis on sinu silmapaistva loomingu ja saavutuste taga? Mis on võtmetegurid mis aitavad seda saavutada?
Tänan! Tead ma ei ole nii mõelnud, kòik see on kuidagi tulnud loomulikult, olen lihtsalt teinud seda, mida armastan. Abiks on lähedaste inimeste toetus ja julgustus. Minu saavutuste retsept võiks olla kannuga joonistamise kirge, kulbiga annet, oskusi, uudishimu ja armastust, näpuotsaga õnne ja tutvusi, sedasi madalal kuumusel küpsedes võiks sellest midagi hõrku ehk valmida.

Kuidas sa saavutad vajaliku loomingulise välja enda ümber uue teose või kollektsiooni loomiseks? Kas selleks on kindel aeg, koht? Kas pigem üksi või lähedaste ligiolu?
Ma ei vaja tegelikult omaette ruumi selleks ,et luua. Minu pildid on sündinud ka autoistmel või lennukis. Digitaalse joonistamise suur eelis on see, et vajan joonistamiseks vaid oma ipadi ja ipad pliiatsit. Joonistades unustan kõik muu ja unistan end pildi sisse.

Kust sa inspiratsiooni ammutad? Kes on sinu lemmik kunstnik?
Mind inspireerivad pònevad näod, inimese keha, mood, abstraktsed vormid, huvitavad värvikooslused, näitused, fotod, loodus jne

On sul hetki mil mõtled, et see kõik on tühine, kunsti ei hinnata ning võibolla peaks hoopis millegi pragmaatilisemaga tegelema?
Ei ole, vastupidi, põnev on.

Milliste vahenditega sa töötad?
Hetkel avastan digitaalse graafika lõputuid võimalusi. Töövahenditeks on Ipadpro ja apple pencil.

Janika Sootna Hotel Telegraaf 2.jpg

Miks sa prindid ning vormistad oma loomingut? Palju lihtsam oleks ju müüa fail ning jätta printimine ja vormistamine kliendi hooleks.
Digitaalse kunsti puhul on ikkagi äge kui pilt saab vormistatud prindina fine art paberile või lõuendile sobiva klaasi ja raamiga. Ka klient soovib enamasti valmis vormistust. Iga vormistatud töö valmib eritellimusena vastavalt tellija soovitud mõõtudes, print on nummerdatud ja allkirjastatud, soovi korral saab teosega kaasa ka töö autentsust ja kvaliteeti tõestava sertifikaadi.

Paberi valik ning taiese vormistus mängivad lõpptulemuse esteetikas suurt rolli. Kas õige paberi ning prindi vormistuse määramine käib sinu jaoks lihtsalt? Kuidas sa seda teed?
Nii on! Aastatega on tekkinud oma lemmik paberid ja raamid, samas avastamis ja katsetamisrõõmu jätkub. Palju olen õppinud koostööst sinu ja Craftragiga!


Andres Toodo


Next
Next

Fine art paberitest